Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 939 φορές)

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« στις: Απρίλιος 26, 2017, 12:56:44 μμ »

ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
Μετά από αρκετό καιρό είπα να ανεβάσω την αγγελία για το βιβλίο που επιμελήθηκα μετά πολλών κόπων με θέμα «Τα Ελληνικά Νομίσματα 1954-2002» αν και ακόμα δεν έχει πάρει την τελική μορφή του, δεν έχει τυπωθεί, αλλά βρίσκεται προς τα εκεί. Αποφάσισα να το γνωστοποιήσω για να δω σε πόσα περίπου τεμάχια θα βρίσκεται το τιράζ. Και αυτό λόγω του ότι θα «δεθούν» λίγα αντίτυπα λόγω του κόστους φυσικά. Όσοι ενδιαφέρονται θα πρέπει να μου το γνωστοποιήσουν μόνο με πμ. Από αυτήν την ποσότητα ζήτησης θα εκτυπωθούν πολύ λίγα παραπάνω τεμάχια για να καλυφθεί κάποια (μικρή) μελλοντική ζήτηση.
Ως προς τις προδιαγραφές του βιβλίου έχω να πω προς στιγμήν σύμφωνα με την γραφίστριά μου που το επιμελείται:
Σελίδες: περίπου 330
Εξώφυλλο: σκληρό
Χαρτί: καλής ποιότητος 120άρι

Φιλικά Μπάμπης
Καταγράφηκε

vaggos

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 36
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2017, 01:05:08 μμ »

.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2017, 01:26:54 μμ »

Μπράβο και συγχαρητήρια για την προσπάθεια.  Εγώ προσωπικά θα το πάρω ότι και να είναι αλλά άποψή μου είναι ότι δεν θα βγάλεις άκρη για την ποσότητα με τον τρόπο αυτό.  Αν το βιβλίο προσθέτει κάτι καινούριο από πλευράς αισθητικής, πληροφοριών κλπ σίγουρα θα πάει καλά.  Αν όχι τότε δεν θα προχωρήσει δεδομένου ότι έχει ανέβει αρκετά το επίπεδο τον τελευταίο καιρό.  Συμβουλή μου....να προσέξεις τις φωτογραφίες.  Αυτό το δείγμα εικόνων που ανέβασες δεν πλησιάζει το επίπεδο που πρέπει να φτάσεις.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2017, 01:32:15 μμ »

Συγχαρητήρια...., πολή καλή προσπάθεια, και άκου τον Δημήτρη...., κάτι ξέρει...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2017, 07:44:45 μμ »

Εύγε Χαράλαμπε! Τώρα σου μένει να φυτέψεις κι ένα δέντρο.
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2017, 09:51:41 μμ »

Συγχαρητήρια...., πολή καλή προσπάθεια, και άκου τον Δημήτρη...., κάτι ξέρει...

Ότι μπορώ καλύτερο θα κάνω Στέλιο, ακόμα και για τις φωτο αρκεί να βοηθήσει και κάνα άτομο με δαύτες!... 
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2017, 12:26:30 πμ »

Μπράβο !!!!!
Συγχαρητήρια Μπάμπη και καλή επιτυχία εύχομαι στο δύσκολο έργο σου !!!!
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 27, 2017, 12:55:44 πμ »

Συγχαρητήρια !!!!
Μακάρι να πετύχει το βιβλίο , που το λογικό ειναι να πετύχει !!!

Πολυ δύσκολη η συγγραφή ενως τέτοιου βιβλίου !

Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 27, 2017, 07:41:58 πμ »

 Μπάμπη μπράβο και συγχαρητήρια. Κάθε ευχή για οτι καλύτερο :). Βελτιώσεις πάντα και παντού μπορούν να γίνουν. Σημασία έχει οτι τον σκοπό σου, τον πέτυχες, προχώρησες στην έκδοση του βιβλίου. Όσο για την ποσότητα, δεν ξέρω πως πάνε τα εκδοτικά (αριθμός εντύπων-έξοδα ), αλλά δεν χρειάζονται πολλά αντίτυπα, μακάρι να εξαντληθούν και αν έχει ζήτηση... υπαρχει πάντα, και η δεύτερη έκδοση ;).
 Με τις καλύτερες ευχές μου, Μίμης :)
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 28, 2017, 08:43:36 πμ »

Μπράβο Μπάμπη για την προσπάθειά σου.
Πολλές ευχές για την ευόδωσή της

ορφεας
ΥΓ. Θα χρειαστώ 3 βιβλία
Καταγράφηκε

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 28, 2017, 09:43:38 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους σας.
Επειδή κάποιοι με ρώτησαν τι περιέχει το βιβλίο... Περιλαμβάνει όλα τα νομίσματα από το 1954 έως και το 2002, με τις ποικιλίες τους, και πολλά σφάλματα -αν και σκοπός του βιβλίου δεν είναι τα σφάλματα-. Έχω να πω όμως πως μετά από συζητήσεις που είχα με μερικά εκλεκτά μέλη και από τα 3 φόρουμ κατέληξα ότι θα πρέπει να πάει "πίσω" χρονικά το βιβλίο ώστε να δοθεί κάτι καλύτερο σε κάποια σημεία του. Το πρόβλημα έχω να σας πω είναι οι φωτογραφίες, για αυτό ρωτάω ποιος είναι διατεθειμένος να βοηθήσει; Ήδη εξαίρετο μέλος προσφέρθηκε αλλά ένα άτομο... χμ... πως θα πάει δεν ξέρω... Κώστα Γκ, Νίκο Αγγ., και τα άλλα παιδιά τι λέτε υπάρχει η δυνατότητα βοήθειας; Αν και με το βιβλίο αυτό ήθελα απλώς να κάνω το χόμπυ μου και όχι να κάνω κάτι πιο εκλεπτυσμένο, τελικά θα ενδώσω έως ένα σημείο ώστε κάτι πιο καλό να επισφραγιστεί για αυτά τα μικρά στρογγυλά μεταλλικά καθαρματάκια που μας έχουν κάνει υποχείριά τους!! Από πληροφορίες μπορώ να συμπληρώσω σε κάποια σημεία αν και σαν σκοπό είχα εξαρχής να είναι οδηγός για νέους κυρίως συλλέκτες, με πλήρη και σωστή παρουσίαση  όμως στην πραγματικότητα είναι και για πιο προχωρημένους... ;) Βασικά έκανα ότι μπορούσα. Τώρα ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη...


ΥΓ.  Και όσο για τα αντίτυπα δεν θα υπάρχει "ο περιορισμός" σύμφωνα με τον νέο σχεδιασμό που σκέφτομαι.
Ορφέα σ ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια! (Βάλε το αρχείο σου αν υπάρχει...  :D της συγκεκριμένης περιόδου στην υπηρεσία του χόμπυ μας...
Καταγράφηκε