Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.  (Αναγνώστηκε 1762 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 27, 2017, 12:41:07 μμ »

να πω κι εγω κάτι αφού δεν έχει δουλειά το περίπτερο. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τα τεκταινόμενα και τις εξελίξεις και θα ήθελα να τα μάθω σαν κουτσομπόλης που είμαι. Μπορώ μόνο να αφουγκραστώ τα συμφραζόμενα.
   Στο δια ταυτα τώρα, ακούγοντας το όνομα 'φίλπολις' το μυαλό μου πηγαίνει, συνειρμικά, στους Λακαιδεμόνιους και την υπέροχη κοινωνία που δημιούργησαν. Προσωπικά, με γοητεύουν πολλά στοιχεία τους. Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς, τον αρτιότερο στρατό (πεζικό), το σύστημα διακυβέρνησης, το σύστημα διαπαιδαγώγησης κι εκπαίδευσης; Την φιλοπονία τους κι ελευθερία τους; Το οτι παραλίγο θα κατακτούσαν ολόκληρη την Ασία; Θα μπορούσα να γράψω πολύ μεγάλο 'σεντόνι' για τα κατορθώματά τους αυτό όμως που με σημάδεψε και με άλλλαξε ως άνθρωπο (προς το καλύτερο ή το χειρότερο είναι σχετικό) είναι το γεγονός οτι ενώ είχαν την ευκαιρία να συντρίψουν, να εξαφανίσουν απο την γη, την πόλη των Αθηναίων, δεν το έκαναν...

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ-ΦΥΛΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΙΑΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΝ Η ΑΘΗΝΑ, ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΓΥΙΟΣ ΜΟΥ (ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ: ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΗΝ ΕΚΤΙΣΑΝ ΜΕ ΞΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΙΘΟΝΤΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΡΗΤΟΡΑ ΗΞΕΡΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ. ΓΝΩΡΙΜΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ.........
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:35:49 μμ »

να πω κι εγω κάτι αφού δεν έχει δουλειά το περίπτερο. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τα τεκταινόμενα και τις εξελίξεις και θα ήθελα να τα μάθω σαν κουτσομπόλης που είμαι. Μπορώ μόνο να αφουγκραστώ τα συμφραζόμενα.
   Στο δια ταυτα τώρα, ακούγοντας το όνομα 'φίλπολις' το μυαλό μου πηγαίνει, συνειρμικά, στους Λακαιδεμόνιους και την υπέροχη κοινωνία που δημιούργησαν. Προσωπικά, με γοητεύουν πολλά στοιχεία τους. Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς, τον αρτιότερο στρατό (πεζικό), το σύστημα διακυβέρνησης, το σύστημα διαπαιδαγώγησης κι εκπαίδευσης; Την φιλοπονία τους κι ελευθερία τους; Το οτι παραλίγο θα κατακτούσαν ολόκληρη την Ασία; Θα μπορούσα να γράψω πολύ μεγάλο 'σεντόνι' για τα κατορθώματά τους αυτό όμως που με σημάδεψε και με άλλλαξε ως άνθρωπο (προς το καλύτερο ή το χειρότερο είναι σχετικό) είναι το γεγονός οτι ενώ είχαν την ευκαιρία να συντρίψουν, να εξαφανίσουν απο την γη, την πόλη των Αθηναίων, δεν το έκαναν...

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ-ΦΥΛΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΙΑΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΝ Η ΑΘΗΝΑ, ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΓΥΙΟΣ ΜΟΥ (ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ: ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΗΝ ΕΚΤΙΣΑΝ ΜΕ ΞΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΙΘΟΝΤΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΡΗΤΟΡΑ ΗΞΕΡΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ. ΓΝΩΡΙΜΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ.........

Ακριβώς αυτο !
Σωςτα σας τα ειπε ο γιος σας
Την ιστορία που κανει στην Τετάρτη δημοτικού , κανω και γω στην πρώτη λυκείου αλλα φυσικα διαφορετικά γραμμένη
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:05:30 μμ »

Κάτσε να φτάσεις και στους Μακεδόνες...

Και κύρίως να φτάσεις στο "Αλέξανδρος και οι Έλληνες πλην Λακεδαιμονίων" που έχει ένα φοβερό υπονοούμενο: Αθηναίοι υπήρχαν και από τις δύο πλευρές. :-)



Βρε Νέστορα, εδώ 10.000 ξεβράκωτοι αλώνιζαν την Ασία...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:14:45 μμ »

Εμπνευσμενοι απο την Αθηναικη πολιτεια μιας και ολοι οι πολιτικοι τους εχουν διαβασει εμπεριστατωμενα τον χρυσο αιωνα του Περικλεως ειναι  Οι ηνωμενες πολιτειας της Αμερικης.Αν παρατηρησετε  οι δομες του ΝΑΤΟ μιαζουν πολυ με αυτες της Αθηναικης συμμαχιας.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 27, 2017, 04:39:27 μμ »

Και εγώ δηλώνω ανημέρωτος . Το επεισόδιο τις διαμάχης ασφαλώς διαγράφηκε και την αιτία του "κακού" δεν την γνωρίζουμε και τα κουτσομπολίστηκα τηλέφωνα δεν τα πάω.
Θα πω όμως δυό κουβέντες .
α. Όλοι εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι, και την φιλοξενία αυτοί δεν πρέπει να την καταχρώμαστε.
β. Δεν μπορεί όλοι να συμφωνούμε και να τερίαζουμε  με όλους, αλλά είναι δημοκρατικό καθήκον του καθένα μας να αναγνωρίζει και να αποδέχεται την διαφορετικότητα του άλλου.
Σύντροφοι κάλμα ηρεμήστε.
Καταγράφηκε

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2017, 06:10:30 μμ »

Κάτσε να φτάσεις και στους Μακεδόνες...

Και κύρίως να φτάσεις στο "Αλέξανδρος και οι Έλληνες πλην Λακεδαιμονίων" που έχει ένα φοβερό υπονοούμενο: Αθηναίοι υπήρχαν και από τις δύο πλευρές. :-)



Βρε Νέστορα, εδώ 10.000 ξεβράκωτοι αλώνιζαν την Ασία...
Παραβολικά μιλάω αγαπητέ Σακ γιατί με την δύναμη της παραβολής κάποιος έκτισε ολόκληρη θρησκεία. Το αν αντιλήφθηκε ο φίλπολις το μήνυμα είναι άλλο θέμα.
   Το υπονοούμενο δεν το αντιλήφθηκα, για τους Αθηναίους, επιφώτησέ με αν θέλεις.
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Σοσιαλ-Κομμουνισμός.
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:35:25 μμ »

Ο περσικός στρατός που αντιμετώπισε ο Αλέξανδρος είχε μεγάλο αριθμό μισθοφόρων, ειδικά Αθηναίων.

Ο ικανότερος στρατηγός των Περσών ήταν ο Μέμνων από τη Ρόδο.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CF%87%CE%B7_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AD%CE%BC%CE%BD%CF%89%CE%BD_%CE%BF_%CE%A1%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%82
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜