Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: George Cassim Συλλογή στον Spink  (Αναγνώστηκε 19046 φορές)

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:07:33 μμ »



 το ταλληρο του 1851 (XF μετεπειτα στον Kuenker και δεν πηρε βαθμο ως πλαστο απο την NGC)


Kαλα αυτή η NGC, που το βρήκε γραμμένο, να βγάζει τάλληρα του '51 πλαστά ?
Και το δικό μου, πλαστό τόχε βγάλει...., γνησιότατο τάλληρο, που το είδανε 10 συλλέκτες και το είπαν γνήσιο...

Εταιρία πιστοποίησης...., πφφφ
Στελιο,
Εχω γραψει και παλια στο φορουμ την ιστορια με αυτο το νομισμα. Κατα τη διαρκεια εκεινης της δημοπρασιας αυτος που χτυπησε το 50αρικο για μενα ηταν ο μολις συνταξιοδοτηθεις numismatic director της UBS (Peter Hiltbrunner)  ο οποιος ειχε μολις συστησει την δικη του εταιρεια (gocoins). Μετα το 50αρικο μου ειχε ανοιξει η ορεξη και του ζητησα να χτυπησει το ταλληρο του 1851 αλλα αρνηθηκε (!). Δεν του ειχα πει απο πριν οτι ενδιαφερομουν γι αυτο το νομισμα. Επειδη καθομουν διπλα του πηγα να παρω το καρτελακι του για να το σηκωσω και μου κατεβασε το χερι. Μου ειπε θα σου πω μετα. Μου ειπε μετα οτι κατα τη γνωμη του αυτο το νομισμα δεν ηταν γνησιο και ειχε χτυπηθει στο Μιλανο (η Τορινο, δεν θυμαμαι) μεταγενεστερα. Μου εδειξε και το "pitting" που υπηρχε στο μαγουλο. Το νομισμα δεν πουληθηκε σε εκεινη την δημοπρασια και βγηκε μετα απο λιγο καιρο στον Kuenker οπου πουληθηκε. Εγω τοτε δεν ηξερα σχεδον τιποτε απο Ελληνικα νομισματα, να φανταστεις οτι μου ειχε κανει εντυπωση οτι το πορτραιτο του Οθωνα στο ταλληρο του 1851 ηταν διαφορετικο απο αυτα του 1833 που ηξερα. Βεβαια τοτε αν και πραγματικα ασχετος ειχα στη "συλλογη" μου ενα ταλληρο Παρισιων 1833-Α NGC MS66 (το μοναδικο σε αυτο το βαθμο μεχρι σημερα), μια Δραχμη 1873-Α ANACS MS66 (παλιο κουτακι) και ενα χρυσο δεκαρικο του 1876-Α επισης ANACS MS66 (επισης παλιο κουτακι, αγορασμενο raw απο δημοπρασια του Stacks, πιστοποιημενο απο εμενα). Βλεπεις σαν νεος συλλεκτης μαζευα και εγω τοτε μονο .... MS66 !!!
Αυτα για την ιστορια. Απο οτι θυμαμαι το νομισμα αυτο ειχε σταλει και στις 2 εταιρειες πιστοποιησης και ειχε γυρισει πισω σαν μη γνησιο.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:20:59 μμ »

Το θυμάμαι Σωτήρη, που την είχες ξαναγράψει την ιστορία αυτή...Ή μάλλον ακριβέστερα, το ξαναθυμήθηκα τώρα που το ξανάγραψες.
Αυτή η ιστορία, με τα τάλληρα του 1851, που κόπηκαν στην Ιταλία, την εχω ξανακούσει, αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ (εκτός αν κόψανε μόνο 1 ;D)

Και ειπώθηκε μια φορά, και διαιωνήστηκε, οπως το ράδιο-αρβύλα, και κάποιοι σε αντιπαράθεση, για γνησιότητα ή μη, κάποιου ταλλήρου, το αναμασούν...
Ειναι, οπως το μονόλεπτο του 1836, αλλά και το Κρητικό μονόλεπτο του 1898, που ισχυριζόταν ενας Αυστραλός οτι είχε δει (αναφέρεται στο βιβλίο του Παπαμιχαήλ, για τα Κρητικά και Ιονικά νομίσματα)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:29:35 μμ »

Μήπως μπορεί κάποιος να πεί, τα fees συνολικά σ' αυτή την δημοπρασία, πόσο ειναι ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:35:16 μμ »

Μήπως... να ζητάμε πιστοποίηση glove-picked (κατά το Handgehoben, βρε αδερφέ..)

Εγώ θα το καθιερώσω στις πωλήσεις μου: "Πωλούνται δίευρα UNC glove-picked." :-)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:28:52 πμ »

Το θυμάμαι Σωτήρη, που την είχες ξαναγράψει την ιστορία αυτή...Ή μάλλον ακριβέστερα, το ξαναθυμήθηκα τώρα που το ξανάγραψες.
Αυτή η ιστορία, με τα τάλληρα του 1851, που κόπηκαν στην Ιταλία, την εχω ξανακούσει, αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ (εκτός αν κόψανε μόνο 1 ;D)

Και ειπώθηκε μια φορά, και διαιωνήστηκε, οπως το ράδιο-αρβύλα, και κάποιοι σε αντιπαράθεση, για γνησιότητα ή μη, κάποιου ταλλήρου, το αναμασούν...
Ειναι, οπως το μονόλεπτο του 1836, αλλά και το Κρητικό μονόλεπτο του 1898, που ισχυριζόταν ενας Αυστραλός οτι είχε δει (αναφέρεται στο βιβλίο του Παπαμιχαήλ, για τα Κρητικά και Ιονικά νομίσματα)
Στελιο,
Εγω την ιστορια αυτη για ταλληρα του 1851 χτυπημενα στην Ιταλια την πρωτακουσα τοτε και δεν την ακουσα ξανα.
Απλως επισημανα το γεγονος οτι καποιος εμπειρος στη νομισματικη (Hiltbrunner, πρωην numismatic director της UBS) καθως και 2 διαφορετικες εταιρειες πιστοποιησης (η μια μαλιστα 2 φορες αν δεν κανω λαθος) ειχαν ανεξαρτητα ο ενας απο τον αλλο την ιδια γνωμη οτι το συγκεκριμενο νομισμα δεν ηταν γνησιο. Τωρα το που ειχε χτυπηθει δεν το ξερω.
Εγω εχω στειλει τα 3 τελευταια χρονια 2 ταλληρα του 1851 στην NGC και πιστοποιθηκαν και τα δυο ως αυθεντικα.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 23, 2017, 01:49:26 πμ »

Λοιπον ομολογώ οτι οταν έγραψα αυτα που έγραψα δεν ειχα δει το βίντεο και έμεινα με την πεποίθηση οτι όπως τα λέτε ειναι. Απλά αναγνώρισα τον άνδρα στο βίντεο και είπα να σας πω ποιος ειναι. Μια και ειμαι σε διακοπές είπα να το δω σήμερα.

Μου άρεσε τόσο πολυ που αν ήμουν εγω ο συλλέκτης θα ήμουν υπερήφανος για την παρουσίαση.  Αν δε ήμουν στη θέση του Richard Bishop δεν θα άλλαζα τίποτα θα έκανα ακριβώς τα ίδια.

Αγαπητέ Στέλιο ξεχωρίζεις με το χιούμορ σου.

Αγαπητοί υπόλοιποι γνώμη σας. Και αυτη ειναι η δικη μου.
Καταγράφηκε

keyzer

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 47
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 23, 2017, 11:24:13 πμ »

Μήπως... να ζητάμε πιστοποίηση glove-picked (κατά το Handgehoben, βρε αδερφέ..)

Εγώ θα το καθιερώσω στις πωλήσεις μου: "Πωλούνται δίευρα UNC glove-picked." :-)

 :) :) :)
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 27, 2017, 10:01:45 μμ »

Χαμος με τα χαρτονομισματα σημερα.  Δεν υπαρχει αυτο το πραγμα.  Βασικα δεν καταφερα να παρω ουτε ενα χαρτονομισμα!!!

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 27, 2017, 10:38:55 μμ »

Δεν κάνω συλλογή με χαρτονομίσματα, αλλά την χάζευα . Σφαγείο τί άλλο  να πεις  :D :D :D. Αυτή ήταν συλλογή  :o :o 
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 28, 2017, 06:31:23 πμ »

Ηταν κανεις στην αιθουσα?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 28, 2017, 11:57:04 πμ »

Ξεκινάει τώρα η δημοπρασία νομισμάτων.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 28, 2017, 01:28:29 μμ »

.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 28, 2017, 01:32:50 μμ »

η δεκάρα '45 , η medal strike, εκλεισε 10.000 λίρες + προμήθειες...., απίστευτο...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 28, 2017, 02:01:18 μμ »

Βρε Στέλιο μου,

Αφού τo 1 λεπτό του 1834 που υπάρχουν πάνω από 15 κομμάτια, έκλεισε 3.700 + προμήθειες κλπ
Αυτό που είναι γνωστά 3-4 κομμάτια, γιατί σου κάνει εντύπωση ??

ορφεας
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 28, 2017, 02:10:08 μμ »

Το περίμενα χαμηλώτερα Ορφέα...., εσύ το πήρες ? Ασε που εκανα λάθος, και χτύπησα την άλλη δεκάρα, νομίζοντας οτι χτύπαγα την medal strike ... >:(
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό