Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα  (Αναγνώστηκε 4108 φορές)

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 04:09:40 μμ »

Δεύτερο θέμα με 1 λεπτό 1848 έχουν την τιμητική τους
. Πήρα ένα λότο με 11 χάλκινα Ιονικά .Μέσα ήταν και το αναφερόμενο.
Έχει ένα ωραίο σφάλμα  με το 4 στην ημερομηνία διπλοχαραγμένο.
Ένα ερώτημα πως μπορεί  να έγινε;
 Αν συναντιέται συχνά στο εν λόγο νόμισμα ; Πολύ παλιά , o Dingo στο Στέκι είχε κάνει μια αναφορά αλλά δεν κουβεντιάσθηκε .
Πως σας φαίνεται συνολικά το νόμισμα;
και τελευταίο το κεφάλι του λιονταριού είναι οξείδωση; όμως ωραία το τονίζει τι μπορώ να το κάνω; 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 04:28:22 μμ »

Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 05:53:10 μμ »

Πολύ μου αρέσουν! Να τα χαίρεστε είναι υπέροχα!

Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:20:58 μμ »

 Εντυπωσιακό, μπράβο.

 Η οξείδωση που λες στο κεφάλι πιθανότατα ειναι από ζελατίνα σε συνδυασμό σε ήλιο (από πάγκο η μαγαζί)
και λογικά βγαίνει.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 12:06:22 πμ »

Να σας ευχαριστήσω. Στέλιο βλέπω είναι από την ίδια μήτρα  με το δικό σου έχουν  το ίδιο σπάσιμο μήτρας που περνάει από το πόδι του λιονταριού και στο δικό μου φαίνεται και πάνω από ολόκληρη την ημερομηνία .
Τί λέτε αξίζει να σταλεί για συντήρηση και πιστοποίηση; Είναι  στη δύσκολη χρονιά του  1848.
Εκείνο που παρατήρησα  και στα άλλα νομίσματα του Ιονικού Κράτους επίσης πέρα από τα σπάσιμο μήτρας που είναι πολύ συνηθισμένο έχει και συχνά διπλό χτυπήματα μήτρας στα γράμματα και την χρονολογία.  Simos  η αδυναμία σου. 
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 01:35:32 πμ »

Να σας ευχαριστήσω. Στέλιο βλέπω είναι από την ίδια μήτρα  με το δικό σου έχουν  το ίδιο σπάσιμο μήτρας που περνάει από το πόδι του λιονταριού και στο δικό μου φαίνεται και πάνω από ολόκληρη την ημερομηνία .
Τί λέτε αξίζει να σταλεί για συντήρηση και πιστοποίηση; Είναι  στη δύσκολη χρονιά του  1848.
Εκείνο που παρατήρησα  και στα άλλα νομίσματα του Ιονικού Κράτους επίσης πέρα από τα σπάσιμο μήτρας που είναι πολύ συνηθισμένο έχει και συχνά διπλό χτυπήματα μήτρας στα γράμματα και την χρονολογία.  Simos  η αδυναμία σου.

Το διπλό χτύπημα όπως αναφέρεις είναι όντως η αδυναμία μου και τέτοια συλλέγω πρωτίστως. Γι αυτόν τον λόγο είπα ότι μου αρέσουν αυτά τα κέρματα πολύ! Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει να συντηρηθεί το κέρμα και να πιστοποιηθεί. Το διπλό 4 είναι φανταστικά όμορφο λάθος στο νόμισμα και το κάνει ιδιαίτερο.

Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 08:27:27 μμ »

Θέλω να πώ κάτι συμπληρωματικά και για τα 2 κέρματα. Είναι τυπωμένα από την ίδια μήτρα. Η μήτρα είναι επαναχαραγμένη στη χρονολογία πιθανότατα λόγω φθοράς της δεν τυπώνονταν σωστά το 4 και την βελτίωσαν. Εκείνη την εποχή δεν είχαν μεγένθυση σωστή και η επαναχάραξη του 4 έγινε με απόκλιση που μοιάζει σαν να είναι διπλοτυπωμένη μήτρα. Δέν είναι όμως.

Δείτε ένα παράδειγμα από την Αμερική σε μια μήτρα με φθορά στο 4 της χρονολογίας από φθορά. Στη σύγχρονη εποχή αντικαθίσταται η μήτρα και μπαίνει άλλη και τέλος. Τότε όμως ήταν δύσκολο να κατασκευαστεί νέα μήτρα επομένως έπρεπε υποχρεωτικά να την επαναχαράξουν στο φθαρμένο σημείο της ώστε να τυπώνεται σωστά το σχέδιο του κέρματος.

Πολύ σημαντικό δεδομένο είναι ότι στις διπλοτυπωμένες μήτρες υπάρχει συμμετρία και πάντα πολλά μέρη του σχεδίου παρουσιάζουν δίπλωση και όχι μόνο ένα γράμμα ή ένα ψηφίο. Κάτι άλλο που πρέπει να παρατηρήσετε είναι ότι το 1ο 4 που προυπήρχε στη μήτρα πρίν επαναχαρακτεί διαφέρει σε μέγεθος και σε μορφή από το 2ο. Επίσης το relief (ανάγλυφο) που παρουσιάζει είναι πολύ χαμηλότερο του 2ου τεσσαριού του επαναχαραγμένου.

Επομένως άν ποτέ γραφτεί ένα σοβαρό βιβλίο για την κατηγοριοποίηση των κερμάτων στο Ιονικό Κράτος , αυτά θα πρέπει να μπούν σε ποικιλία επαναχαραγμένης μήτρας.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 08:42:21 μμ »

Υπάρχει και μια ακόμα εκδοχή. Θα την αναφέρω. Το 4 ενδεχομένως όταν το χάραξε ο τεχνίτης να έκανε λάθος στην απόσταση και να μπήκε πιο κοντά στο 8 απ'όσο θα έπρεπε. Κατόπιν το διόρθωσε τοποθετώντας το δεξιότερα. Και αυτό είναι μια εκδοχή που δεν μπορεί ν'αγνοηθεί. Είμαι περίεργος όμως μια εταιρεία πιστοποίησης πώς θα το σχολίαζε στο slab της :)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 10:08:27 πμ »

Μάλλον "error- double 4"....Νομίζω οτι αξίζει να το πιστοποιήσεις
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 06:15:32 μμ »

Εγώ Simos κλείνω προς την δεύτερη εκδοχή ,όταν έκλεισε το πρώτο τεσσάρι ο χαράκτης δεν μπόρεσε να το κάνει τελείως επίπεδο για να κάνει την χάραξη και πάλι του 4 στην σωστή θέση, αλλά μιά υπόθεση είναι. Για  σλαμπάρισμα θα το στείλω με την πρώτη αποστολή που θα κάνει ο Ανάργυρος.
Ανάργυρε ρίξε σύρμα.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 07:31:35 μμ »

To σίγουρο είναι ότι είναι όμορφα αυτά τα κέρματα και πολύ ενδιαφέροντα. Εύχομαι καλά αποτελέσματα στην πιστοποίηση και άν θέλεις να μας το δείξεις  και στο slab.

Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2017, 11:32:45 μμ »

Το έστειλα για πιστοποίηση μαζί και με άλλα και βγήκαν οι βαθμοί . Τι λέτε να πήρε ; Εγώ για  AU 58 έκανα πρόβλεψη. Ζήτησα να το γράψουν το διπλό 4 αλλά αυτό θα το ξέρω .Όταν τα πάρει ο κ. Καραμίτσος θα δούμε τι θα γράψουν.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2017, 05:46:35 πμ »

Eμένα, για MS62 μου κάνει
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2017, 10:10:02 πμ »

 AU55 . Ελπίζω να εγραψαν το σφάλμα.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

MichalisK

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 60
Απ: 1 λεπτό 1848 με σφάλμα
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 08, 2017, 11:15:18 πμ »

Θα συμφωνήσω εδώ με τον Σίμο. Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η επαναχάραξη κάποιων σημείων της μήτρας,  όπως π.χ. στην Ημερομηνία και άλλο πράγμα το διπλοχτυπημένο νόμισμα, διότι δεν είναι δυνατόν να διπλοχτυπηθεί μόνο το 4 ή κάποια γράμματα όπως συμβαίνει σε πολλά Οθωνικά κυρίως. Στο διπλοχτύπημα είναι σχεδόν όλη η πλευρά διπλοχτυπημένη και όχι κάποια σημεία
Καταγράφηκε